28.3.2024

Skautský kroj

Skautský kroj českých skautů se skládá ze skautské košile jednotného střihu, (pěší skauti mají košili pískové barvy, vodní skauti tmavě modrou), trojcípého šátku s turbánkem a funkční šňůry s píšťalkou. Ke skautskému kroji také náleží kožený nebo látkový opasek s kruhovou přeskou, v jejímž středu je vyobrazena skautská lilie, v horní části je nápis „Junák“, ve spodní části přezky potom skautské heslo „Buď připraven!“ Kalhoty by měly být jednobarevné a reprezentativní.

Levý rukáv. Shora, těsně pod začátkem rukávu se nachází domovenka se jménem domovského střediska. Je to půlkruhová nášivka s béžovým podkladem, červeným nápisem a lemováním.

Jeden až jeden a půl centimetru pod domovenkou se nachází číslo oddílu, případně „RS“ („Rover Scout“) pro rovery a rangers. Přibližně dalších jeden až jeden a půl centimetru pod ním se může nacházet oddílový znak. Dále je v pořadí znak družiny a funkční štítek.

Pravý rukáv. Shora, asi centimetr pod začátkem rukávu, je znak Mezinárodní organizace skautingu (chlapci našivaji WOSM, dívky WAGGGS i WOSM). Pod znaky mezinárodních hnutí se nachází splněné výzvy (max. dvě v řadě), dále odborky a odbornosti (max. tři v řadě), vlčci, světýlka a nášivky z absolvovaných kurzů. Z výzev má přednost zvláštní zkouška tři orlí pera, která je našitá první v pořadí pod znakem mezinárodní organizace.

Levá kapsa. Na středové ose nad patkou kapsy je umístěn slibový odznak. Pod ním jsou připevněny medaile a vyznamenání. Medaile a vyznamenání skládáme do řad nad sebe, maximálně do stejné šíře jako je náprsní kapsa. Na lem kapsy se připínají kovové lipové lístky. Ty označují léta strávená ve skautském hnutí od počátku vstupu. Tmavý mosazný lipový lístek představuje 1 rok, stříbrný 5 let, zlatý 10 let. Zlatý lipový list s číslem udává délku období, po kterou se majitel věnuje aktivnímu vedení mládeže. Nenahrazuje tedy lipové lístky bez čísla. Doprostřed kapsy umisťujeme odznaky splněných zkoušek (Nováčkovská zkouška, stupně skautské zdatnosti, odznak lví skaut, stříbrná a zlatá stopa) nebo dosažené činovnické kvalifikace (čekatelská, vůdcovská, instruktorská).

Pravá kapsa. Nad pravou (z čelního pohledu levou) kapsou je umístěna mezinárodní domovenka. Nad mezinárodní domovenkou je místo pro příležitostní nášivky. Jedná se o nášivky nekvalifikačních akcí. Nepatří nikam jinam na kroj a mají zůstat na kroji jen na omezenou dobu (zpravidla max. 1-2 roky).