4.4.2024

Metodiky pro rádce a vedoucí

Skauti a skautky

Pro všechny, kdo se chtějí zlepšit v umění vést skautskou družinu

📗 Profil rádce a rádkyně (přehledná tabulka osobnosti a kompetencí družinového rádce)

📗 Družinový systém (schématické zobrazení vztahu družiny v rámci oddílu)

Rádce skautské družiny
Miloš Zapletal – Zet
pdf

Asi nejlepší příručka pro skautské rádce, která existuje. Nejenom, že ti vysvětlí, jak si má vypadat družinovka, aby bavila a byla zajímavá, dá ti taky nápady na program na celý skautský rok od pozdimu až do jara

Družinový systém
Ondřej Kupka -Dick
pdf

Kluci a holky se zvládnou vést sami. Jak má fungovat skautská družina s dospěláky jen jako podorou v pozadí. Družinový systém v sobě schovává daleko větší dobrodružstí a výzvy než se na první pohled může zdát.

Tichou poštou
Věra Voňavková – Mauglí
pdf

Když se tě někdo mimo skaut zeptá, co je skautování, umíš odpovědět? Někdy je dokonce daleko těžší odpovědět na stejnou otázku sám sobě. Takhle příručka tě o skautování naučí přemýšlet.

Listy Jurovi
Velen Fandelrík
audiokniha mp3

Asi nejzajímavěší knížka o vedení skautského oddílu vůbec. Je pro už trochu odrostlejší vedoucí, kteří chtějí mít dokonalý vhled o zákulisí a krásách vedení oddílu.

Příběhy ke skautskému slibu a zákonu
Jiří Zajíc – Edy

Přemýšlíte a povídáte si v družině o skautování? Tohle povedené dílo z pera Edyho vám bude skvělou inspirací.
Playlist (31 videí) najdeš v pravém horním rohu videa nebo na youtube kanálu SkautInfo

Kniha ke stažení v pdf: Edy – Příběhy ke skautskému slibu a zákonu

Vlčata a světlušky

Jak vést vlčáckou nebo světluškovskou šestku. Jaké mají rituály a symbolický rámec. V čem jsou VaS specifičtí a proč nejsou malí skauti.

Stezka a symbolický rámec vlčat a světlušek
kolektiv autorů
pdf

Metodika, která tě názorně a přehledně provede vším, co je
potřeba vědět pro práci se stezkou vlčat a světlušek a pro využívání symbolického
rámce v této věkové kategorii.

Kniha džunglí
Rudyard Kipling
audiokniha mp3

📒 Velké vytí – pracovní list
Nejdůležitější vlčácký rituál – jak na něj.

📒 Velké svícení – pracovní list
Nejdůležitější rituál světlušek – jak na něj